انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو

انوع مختلف ریزش مو

salamtamg 1 300x150 انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو

 

در این مقاله در سلامت مگ به انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آلوپسی اره‌تا

این شرایط به عنوان مریضی خود ایمنی شناخته شده است که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول های مو حمله میکند. فولیکول های مو تحت تاثیر قرار گرفته کوچک تر خواهد شد و تولید آن ها کمتر خواهد شد. پژوهشگران بر این باورند بعضی از موارد مانند ویروس و کمبود ویتامین امکان دارد موجب بروز چنین حمله ای بشود.

 

 

ریزش موی الگوی مردانه

 

این نوع ریزش مو به عنوان آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته میشود. این شرایط در مردان مشهور بوده هست. محققان بر این باورند که چنین ریزش مویی مرتبط با آندروژن ها است که برای تنظیم رشد مو کار خواهند کرد.

 

 

ریزش موی الگوی زنانه

 

این نوع ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که فولیکول ها با گذشت زمان کوچک تر خواهد شد. هر بار که فولیکول مو کوچک تر خواهد شد اندازه آن کاهش پیدا خواهد کرد. برای زنان چنین ریزشی به معنای تولید موی جدید نازک تر هست. چنین تغییری می تواند به دلیل پیری، تغییر در سطح آندروژن یا سابقه خانوادگی اتفاق بیوفتد.

 

Telogen Effluvium – Telogen effluvium دومین گزینه رایج از انواع ریزش مو هست و به دلیل مراحل مختلف چرخه رشد مو شناخته خواهد شد. فاز Telogen زمانی هست که پوست سر، مو تولید نخواهد کرد. به طور معمول، ۸۰ تا ۹۰ درصد فولیکول های مو در یک زمان رشد خواهد کرد، اما در این شرایط، تعداد فولیکول های به وجود اورنده مو به طور قابل ملاحظه ای در فاز استراحت قرار خواهد گرفت و منجر به ریزش مو خواهد شد

 

ریزش مو با الگوی اقایان با توجه به نازک شدن مو در ناحیه روی سر و عقب رفتگی خط رویش مو در جلوی سر از دو طرف قابل تشخیص هست در نتیجه، الگوی ریزش مو در بین اقایان به صورت حرف M انگلیسی بوده است. در ادامه موی روی سر نیز کم کم دچار عقب رفتگی خواهد شد و کچلی بر روی تمام ناحیه روی سر ایجاد خواهد شد.

 

salamtamg 3 300x150 انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو

 

علاوه بر این بعضی اوقات امکان دارد فرد بیمار با یک الگوی ریزش مو برخلاف حرف U انگلیسی بر روی سر خود مواجه شده باشد. به این الگو در اصطلاح الگوی نعل اسبی نیز گفته خواهد شد. امکان مشاهده این الگو در بین مردان و زنان وجود داشته است، اما در اغلب موارد این مشکل در بین مردان همراه با بالا رفتن سن ایجاد میشود. به هر حال در موارد نادر امکان دارد این الگوی ریزش مو افراد نوجوان و جوان را نیز تحت تاثیر خود قرار گرفته باشد.

 

هر تار مو روی سر از یک پیاز مو خارج خواهد شد. به این ترتیب ریزش مو به خاطر تحلیل رفتن پیازهای مو و نازک و کوتاه شدن تار مو ایجاد خواهد شد. به هر حال، پیازهای مو با وجود مواجه شدن با این مشکل اصولا زنده مانده و پس از درمان، رشد مو دوباره آغاز میشود.

 

علت: دلیل ریزش مو با الگوی مردانه معمولاً ارثی هست و با یک هورمون جنسی خاص به نام آندروژن ارتباط داشته است. به همین دلیل به این الگوی طاسی در اصطلاح ریزش موی آندروژنیک نیز گفته خواهد شد

 

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است ریزش چه تعداد موی سر در روز طبیعی است برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زیمنه تکمیل کنید

 

این نوع ریزش مو در اصطلاح آلوپسی ناشی از استرس نیز گفته میشود، زیرا این شرایط به شدت احساسی هست و جنبه روانی داشته است. این مشکل به صورت اتفاقی برای فرد ایجاد خواهد شد و ریزش موی گسترده و شدید را در ناحیه سر به همراه داشته است. در بیشتر مواقع ایجاد این مشکل را می‌توان در در زمان شانه زدن یا شستشوی موها تشخیص داد. توجه داشته باشید در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد سختی ها ریزش مو در این حالت در مرحله رشد آناژن (anagen phase) و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد در مراحل کاتاژن (catagen phase) و تلوژن (telogen phase) می باشند.

 

salamtamg 2 300x150 انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو

 

دلایل ریزش مو

 

استرس شدید می‌تواند موجب رشد مو در مرحله آناژن دچار مشکل شده یا به مرحله تلوژن وارد بشود. در نتیجه این شرایط وضعیت موها دچار مشکل شده و مستعد ریزش میشود.

 

این شرایط در نتیجه یک عفونت پوستی به وجود می اید و اصولا در کودکان تازه راه افتاده و نیز کودکانی که تازه وارد مدرسه می‌شوند، مشاهده خواهد شد. این عفونت یکی از اصلی ترین علل ریزش مو در بین کودکان هست و در موارد نادر در بین افراد بالغ و بزرگ‌سال مشاهده خواهد شد. طاسی فرد در نتیجه عفونت قارچی اصولا به صورت ریزش موی تکه‌ای مشاهده میشود و این ریزش در کل ناحیه سر امکان دارد گسترده باشد.

 

 

نشانه ها

 

این شرایط موجب التهاب و به وجود امدن زخم‌های چرکی بر روی سر فرد خواهد شد. و نیز این وضعیت می‌تواند با تب خفیف و ورم غدد لنفاوی در ناحیه گردن همراه بوده باشد. به این صورت موی رشد کرده بر روی نواحی دچار عفونت دچار ریزش میشود و از آن‌ها لکه‌های ریز سیاه بر روی سر باقی خواهد ماند.

 

دلایل: ریزش موی قارچی سر یک نوع خاص از ریزش مو می باشد که در نتیجه عفونت قارچی در ناحیه سر به وجود می اید. این نوع ریزش مو واگیردار است و در حالت استفاده از شانه، برس، و کلاه مشترک بین افراد پخش خواهد شد. به هر حال، زمانی که عفونت درمان شود و از بین رفته باشد، رشد مو به حالت اولیه آن بر میگردد

 

طاسی منطقه ای یک مریضی رایج با علت ناشناخته هست که به صورت ریزش مو بدون ایجاد جای زخم (اسکار) در منطقه یا مناطقی از نواحی مو دار بدن مشخص خواهد شد . شروع بیماری قادر است ناگهانی باشد و یا این که سیری آهسته داشته باشد . مشخصه ضایعات در حالت یک ناحیه بدون موی گرد یا بیضی خواهد داشت . به نظر رسیده است که طاسی منطقه ای یک بیماری خود ایمنی (اتو ایمون)هست که در آن به سیستم ایمنی صد در صد رسیده و بینابراین حفظ امنیت بدن از عوامل خروجی ، ویروسها و باکتریها آسیب دیده و موجب ریزش مو در سر و سایر نقاط بدن شده هست . ضایعات امکان دارد گسترده بوده و تمام پوست سر را گرفتار بکند (الوپسی تو تاليس) و یا حتی موجب ریزش تمام موهای بدن بشود (الوپسی یونیورسالیس) طاسی منطقه ای در هر سنی خواهد توانست شروع بشود هر چند اغلب بیماران کمتر از ۴۰ سال داشته اند

 

 

 

نوشته انواع ريزش موی سر و راه های درمان ریزش مو اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.