راه های درمان چرخش بیضه

علایم چرخش بیضه

salamatmag 3 9 300x150 راه های درمان چرخش بیضه

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان چرخش بیضه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

چرخش بیضه چیست

 

چرخش بیضه در پسرهای جوان مشهوذ است و در سنین نوجوانی شایعتر می باشد. البته امکان دارد چرخش بیضه در مردان تا ۳۰ سالگی و حتی سنین بالاتر نیز ظاهر شود.

بیضه ها به وسیله ی عروق خونی که همراه با اعصاب و مجاری اسپرم از طریق طناب اسپرماتیک و از حفره شکمی به درون کیسه بیضه ها وارد شده است، تغذیه خواهد شد.

بیضه ها به طور شل و آویزان داخل کیسه بیضه قرار گرفته اند و در مواردی کم یاب امکان دارد در هم پیچیده بشوند، به طوری که جریان خون به بیضه ها مشکل بشود و مجاری خونرسانی به بیضه ها مسدود شده باشد.

 

 

علائم چرخش بیضه ها چه چیزهایی می باشند

 

اصولا چرخش بیضه موجب درد و ورم ناگهانی کیسه بیضه خواهد شد و بیضه ی مبتلا اصولا قرمز و دردناک هست.

این وضعیت امکان دارد به حدی دردناک بوده باشد که موجب تهوع و استفراغ بشود.

در چنین شرایطی باید به طریق اورژانسی واکنش نشان داده باشید و فرد مبتلا را سریعا برای انجام اقدامات پزشکی به مراکز درمانی انتقال خواهند داد. اگر خونرسانی به بیضه ها برای مدتی طولانی قطع شده باشد امکان دارد باعث آسیب دیدن دائمی یک یا هر دو بیضه شده باشد.

پس فراموش نکنید که بعد دیدن نشانه های بالا بلافاصله شخص مبتلا را به بیمارستان یا اورژانس (یا سایر مراکز درمانی در دسترس) انتقال داده باشید.

 

 

درمان چرخش بیضه چگونه می باشد

 

بعد از مراجعه به اورژانس، وضعیت بیمار به دقت بررسی بکنید.

متاسفانه هیچ راه تشخیصی برای تشخیص سریع و بدون تاخیر چرخش بیضه وجود نخواهد داشت.

بیشتر برای تشخیص چرخش بیضه، شخص مبتلا تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت و پزشک جراح برشی کوچک را در کیسه بیضه ها به وجود می اورد و رگ های خونی بیضه ها را بررسی خواهد کرد. توصیه میشود که این کار باید حداکثر در ۴ تا ۶ ساعت بعد از شروع درد بیضه یا بیضه ها انجام شده باشد.

اگر چرخش بیضه رخ بدهد و رگ های خونی بسته شوند، پزشک جراح سریعا آنها را آزاد خواهد کرد و به حالت طبیعی خود بر میگرداند. در این حالت خون دوباره داخل رگ ها به جریان در می اید.

 

salamatmag 1 17 300x150 راه های درمان چرخش بیضه

 

حتما تا به حال شما هم دیده اید که همسر تان بعد از رابطه جنسی دچار خستگی می شود برای اینکه دلیل این خستگی بعد از رابطه جنسی را بفهمید می توانید به پست دلیل خستگی همسر پس از رابطه جنسی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

در بیشتر موارد بعد از بازگرداندن بیضه ها به حالت عادی، خون در رگ های بیضه ها جریان پیدا خواهد کردو بیضه ها از رنگ آبی تیره به حالت (که نشانه ی سلامت بیضه ها هست) تغییر پیدا کرده است. این حالت خواهد توانست تایید برقراری مجدد جریان خون در بیضه ها بوده باشد.

اصولا پزشک جراح، به کمک چند بخیه بر روی پوشش بیضه و عضلات اسکروتوم از به وجود امدن مجدد این عارضه پیشگیری خواهد کرد.

اگر تشخیص و درمان برای مدت بسیاری به تاخیر انداخته بشود امکان دارد جریان خون داخل بیضه ها به حالت عادی بر نگردد.

در بعضی از موارد به علت طولانی شدن توقف خونرسانی به بیضه، بیضه تیره میشود و در همچین شرایطی تنها راه حل ممکن برداشتن آن بیضه بوده است.

احتمالا پیش از برداشتن بیضه از فرد رضایتنامه کتبی خواهند گرفت.

 

امکان دارد بعد از خارج کردن بیضه، برای اینکه کیسه بیضه ظاهر عادی خود را از دست نداده باشد، پزشک جراح از یک بیضه مصنوعی استفاده میکند. بیضه های مصنوعی تنها جنبه ظاهری دارند و نمی توانند عملکرد بیضه را شبیه سازی بکنند اما خواهند توانست به لحاظ ظاهری فقدان یک بیضه را جبران بکنند. البته این کار در تمام موارد چرخش بیضه انجام نخواهد شد و باید به درخواست خود فرد بیمار بوده باشد، لذا در صورت تمایل، موضوع را با پزشکتان در میان گذاشته باشید

 

salamatmag 2 13 300x150 راه های درمان چرخش بیضه

 

نشانه های چرخش بیضه ها چه چیزهایی می باشند

 

اصولا چرخش بیضه موجب درد و ورم ناگهانی کیسه بیضه میشود و بیضه ی مبتلا اصولا قرمز و دردناک شده است.

این وضعیت امکان دارد به حدی دردناک نیز باشد که موجب تهوع و استفراغ بشود.

در همچین شرایطی باید به حالت اورژانسی واکنش نشان داده باشید و فرد مبتلا را سریعا برای انجام اقدامات پزشکی به مراکز درمانی انتقال بدهید. اگر خونرسانی به بیضه ها برای مدتی زیاد قطع شود امکان دارد باعث شود به آسیب دیدن دائمی یک یا هر دو بیضه بشود.

پس فراموش نکنید که بعد از دیدن علائم بالا بلافاصله شخص مبتلا را به بیمارستان یا اورژانس (یا سایر مراکز درمانی در دسترس) انتقال بدهید.

 

 

درمان چرخش بیضه چگونه هست

 

بعد از مراجعه به اورژانس، وضعیت بیمار به دقت بررسی خواهد شد.

متاسفانه هیچ راه تشخیصی برای تشخیص سریع و بدون تاخیر چرخش بیضه وجود نداشته است.

بیشتر برای تشخیص چرخش بیضه، شخص مبتلا تحت بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت و پزشک جراح برشی کوچک را در کیسه بیضه ها به وجود می اورد و رگ های خونی بیضه ها را بررسی کرده است توصیه شده هست که این کار باید حداکثر در ۴ تا ۶ ساعت بعد از شروع درد بیضه یا بیضه ها انجام بشود.

اگر چرخش بیضه اتفاق بیوفتد و رگ های خونی مسدود شده اند، پزشک جراح بلافاصله آنها را آزاد میکند و به حالت عادی خود بر میگرداند. در این حالت خون دوباره داخل رگ ها به جریان در می اید.

در بیشتر موارد سریعا بعد از بازگرداندن بیضه ها به حالت عادی، خون در رگ های بیضه ها جریان پیدا میکند و بیضه ها از رنگ آبی تیره به صورتی (که نشانه ی سلامت بیضه ها هست) تغییر پیدا خواهد کرد. این حالت قادر است تایید برقراری مجدد جریان خون در بیضه ها بوده باشد.

اصولا  پزشک جراح، به کمک چند بخیه بر روی پوشش بیضه و عضلات اسکروتوم از ظاهر شدن مجدد این عارضه پیشگیری خواهد کرد.

اگر تشخیص و درمان برای مدت زیادی به تاخیر بیوفتد امکان دارد جریان خون داخل بیضه ها به حالت عادی خود برنگردد.

در بعضی موارد به دلیل طولانی شدن توقف خونرسانی به بیضه، بیضه سیاه شده و در همچین شرایطی تنها راه حل ممکن برداشتن آن بیضه بوده است.

 

احتمالا قبل از برداشتن بیضه از فرد رضایتنامه کتبی گرفته میشود.

امکان دارد بعد از خارج کردن بیضه، برای اینکه کیسه بیضه ظاهر عادی خود را از دست نداده باشید، پزشک جراح از یک بیضه مصنوعی استفاده بکند. بیضه های مصنوعی تنها جنبه ظاهری داشته و نخواهند توانست عملکرد بیضه را شبیه سازی بکنند اما می توانند به لحاظ ظاهری فقدان یک بیضه را جبران بکنند. البته این کار در همه موارد چرخش بیضه انجام نخواهد شد و باید به درخواست خود فرد بیمار انجام شود، لذا در صورت تمایل، موضوع را با پزشکتان بگویید.

نوشته راه های درمان چرخش بیضه اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.